PRP

PRP

PRP

Platelet rich plasma kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan PRP, Türkçe’de plateletten zengin plazma anlamındadır.  Platelet, kan pıhtılaşma hücreleri olan trombositlerin diğer ismidir. Trombositler, hasarlanan damarı tamir etmek için, içlerinde onlarca etken madde bulundururlar. Bu etken maddeler yenileyici, onarıcı, yeniden yapılanma indükleyici özelliktedirler. Günümüz tıp dünyasında, hastanın kendisinden alınan kan, trombosit yönünden çok zengin plazmasına ayrılarak, bu plazma pek çok hastalıkta kullanılmaktadır. Kozmetik tedavilerde ise saç dökülmesini engelleme, yeni saç çıkışını indükleme, cilt kalitesini arttırma, cihazlarla uygulanan tedavilerde kombine olarak kullanılmak sureti ile iyileşmeyi hızlandırma gibi pek çok amaçla kullanılmaktadır.

İşlemden önce tetkik kanı alımına benzer şekilde hastanın kolundan kan alınır. Bu kan özel tüplerde kan elemanları ve plazmasına ayrılır. Bu plasma tedavi amacına uygun maddelerle daha aktif hale getirilerek tedavi bölgesine uygulanır. Oldukça pratik ve hızlı uygulanan PRP işlemi kişinin kendi kanıyla yapılmasından ötürü masumiyeti ile de çok tercih edilen bir cilt gençleştirme tedavisidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İşlem öncesi kolunuzdan, tetkik için kan alımının aynı yoluyla kan alınır. Bu kan özel etken maddelerle bir süre muamele edilip ayrıştırıldıktan sınra PRP elde edilir. Uygulama işlemi çok az ağrısı olan tolere edilebilir bir işlemdir.

İşlem sonrası yüzünüzde hafif bir kızarıklık ve iğne izlerine bağlı noktasal kırmızılıklar bulunabilir. Bunlar sosyal hayatınızı engellemeyecek ölçüde olacaktır.

Hamilelere, kanama ve kanser hastalığı olan kişilere mezoterapi yapılması önerilmez.

İşlem öncesinde hastanın 1 hafta ağrı kesici ve kan sulandırıcı almamış olmasını isteriz. Bu ilaçları almış olmak işleme engel değildir. İşlem sonrası 2 gün güneş koruyucumuzu etkin şekilde kullanmayı ve güneşle direk temastan kaçınmayı öneriyoruz.

INSTAGRAM TAKİP EDİN

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

BİZ ARAYALIM

Bilgileri doldurun, biz sizi arayalım.