İple Yüz Germe

İple Yüz Germe

İple Yüz Germe

İple yüz germe, yüzümüzün yıllara yenik düşerek aşağıya doğru kayan ve sarkan bölgelerini, kılçıklı ameliyat iplikleri ile asmak suretiyle yukarıya kaldırma işlemine verilen isimdir. İple yüz germe, yüz germe ameliyatına uygun, ancak genel anestezi almak istemeyen, çeşitli sebeplerle cerrahiye uygun olmayan hastalar için geliştirilmiş alternatif bir tedavi yöntemidir. Kullanılan ameliyat ipliklerinin yapısı cilt yapısına yabancı olmayan, eriyebilir niteliktedir. Yeni geliştirilen teknolojiler sayesinde bu erime süresinde, ipliklerin tetiklediği mekanizmalar ile cilt kalitesinde de artış tespit edilmiştir. Çünkü ipi oluşturan bu maddeler cilt altındaki dokulara yapışarak cildi kaldırırken, erime sürecinde de bağışıklık sistemi hücreleri ve cilt hücrelerinde bir yenilenme sürecini tetiklerler.

İşlem sırasında giriş alanları, işlem yolları lokal anestezi ile uyuşturularak maksimum hasta konforu göz önünde bulundurulur. Askılama sonrası çok hafif gamzeler oluşabilirse de, yaklaşık 10 gün içerisinde ipler tamamen yüze entegre olacağından, yüz son haline gelir.

İple yüz germe işleminde her hasta iyi sonuçlar almayabilir. Kişiye uygunluğu, beklenen sonuçlar açısından doktora danışarak, birlikte karar almak doğru olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Piyasada bulunan onlarca çeşit ip sıralanabilir. Bunlar basit bir mantıkla etken maddelerine (ipliğin üretildiği materyal), kılçıklı olup olmamalarına, uzunluklarına, kalınlıklarına ve tutunma güçlerine göre sınıflandırılabilir. Size uygun olan ip hekiminiz tarafından muayene sonrası belirlenir.

İpler yüzünüze takıldıktan sonra maksimum kaldırma etkisi hemen başlar. Ancak iplerin yüzünüze oturması, doku ile bütünleşmesi ve kendini bir miktar bırakması 4-6 haftada olur. Bu süreçte yüzünüzde hafif bir sarkma yaşanabilir. Bu beklenen ve doğal bir süreçtir. Aynı süreçte eş zamanlı cildinizde de bir kalite artışı başlayacaktır.

12-24 ay arasında değişebilir.

İşlem öncesi yüzünüz lokal anestezi ile uyuşturulur. İşlem sırasında kayda değer bir ağrı hissedilmez.

Tüm işlem 45 dk – 1 saat arasında değişebilir.

İşlem sonrası hafif ödem, bazı alanlarda morluklar yaşanabilir. Ancak bu durum çalışmaya, sosyal hayatınıza engel teşkil edecek boyutta olmayacaktır.

İplerin biyolojik olarak insan dokusuna uyumlu yapıları gereği beklenen bir yan etkileri yoktur. İğne giriş deliklerinde kızarıklık, hassasiyet, kanama, morarma gibi beklenen yan etkiler yaklaşık 10 gün içerisinde kaybolur. İşlem sonrasında ciltte çeşitli katlantılar oluşabilmekte ve bunlar da bir hafta içerisinde yerine oturmaktadır. Hastalar 1 hafta sonra kontrol muayenesi ile değerlendirilirler.

Herhangi bir kanama ve bağ dokusu hastalığı bulunmayan kişiler ip askı ile yüz germe yaptırabilir. Hamilelere bu işlem yapılmaz. Bu noktada, çok ince ciltli hastaların ip askılamadan gerektiği kadar fayda göremeyeceği, çok kalın ve ağır ciltli hastaların ise tedavisi için yeterli olmayabileceği unutulmamalıdır.

İşlem öncesinde hastanın 1 hafta ağrı kesici ve kan sulandırıcı almamış olmasını isteriz. Bu ilaçları almış olmak işleme engel değildir. İşlem sonrasında 10 gün yüzümüzün üzerine yatmamalı, yüz masajı yaptırmamalı, aşırı çene ve mimik hareketlerinden kaçınılmalıdır. Mümkünse birkaç günlük istirahat tercih edilir.

INSTAGRAM TAKİP EDİN

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

BİZ ARAYALIM

Bilgileri doldurun, biz sizi arayalım.