Eksozom

Eksozom

Eksozom 

Eksozomlar hücrelerimizin dışarıya saldıkları küçük haberci keseciklerdir. Bu kesecikler içlerinde mesajcı proteinler, büyüme faktörleri, hücreleri potansiyellerinin en yükseğiyle çalışmaya teşvik edici bir takım sinyaller ve moleküller içerirler. Normalde insan vücudunda programlandıkları bölgelere giderek, varış noktalarında sinyallerini dışarı bırakırlar. Bu sinyaller de hedef dokudaki hücrelere bağlanır, gerekli uyarıyı yapar ve hücre aldığı mesajı uygulamaya geçirir.

Ancak yaşla birlikte hücrelerimiz arası koordinasyonu sağlayan DNA ve RNA’larımız eskimeye eskisi gibi uyarım sağlayamamaya başlar. Bir taraftan, eksozom sayısında ve  eksozom içeriklerinde azalma yaşarken, diğer tarafta da hedef dokularda (örneğin kollajen üreten fibroblast hücrelerimizde) tembelleşme göze çarpmaya başlar.

Teknolojinin gelişmesiyle kordon kanı, kişilerin kendi kanı gibi kaynaklardan eksozomlar elde edilip, saflaştırılmaya başlandı. Böylece elde edilen ve çoğaltılan eksozomlar, istenilen “hasta” dokuya verilerek tedavi olanağı sağlandı.

Yapılan çalışmalarda programlanmış hücre ölümünü azalttığı, vücut üzerinde strese ve sonucunda yaşlanmaya neden olan, inflamasyon denen bağışıklık sistemi kaynaklı yangıyı azalttığı, hasarlanmış bölgelere gerekli olan hücre göçünü arttırdığı ve böylece gençleşmeye ve iyileşmeye neden olduğu gösterildi.

Eksozomlar tıpta pek çok eklem, kas hastalığı, beyin, omurilik ve sinir sistemi rahatsızlıkları için tedavide konumlandırılırken, dermokozmetik uygulamalarda, saç dökülmesi, cilt gençleştirme, ince kırışıklıklar, akne ve yara izlerinin tedavisi, boyun, dekolte, el gençleştirme gibi pek çok amaç için kullanılmaktadır.

Eksozom tedavileri tek seans olarak uygulanmakta, etkilerinin aylarca daha iyiye gittiği klinik olarak gözlemlenmektedir. Yaşa göre değişmekle birlikte tedavinin yılda bir tekrarlanması her zaman deri ya da saç kalitesini daha iyiye götürecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Eksozom uygulamasından sonra 1.-2. Aylarda ciltte parlama ve kalite artışı dikkati çeker. Bu artış aylar geçtikçe artarak devam eder.

Uygulama katlanılabilir boyutta ağrı yaratır. İşlemlerimizden 30 dk önce lokal anestezik kremlerle bölge uyuşturularak daha konforlu bir süreç hedeflenir.

İşlemin yapılacağı bölgeye göre değişmekle birlikte genellikle 30 dk da işleminiz biter.

İşlem sonrası yüzünüzde hafif bir kızarıklık ve iğne izlerine bağlı noktasal kırmızılıklar bulunabilir. Bunlar sosyal hayatınızı engellemeyecek ölçüde olacaktır.

Kullanmakta olduğumuz tüm ürünler FDA onaylı, zaten hali hazırda vücudumuzda var olan maddelerden üretilmektedir. Bu maddelerin vücuda bir zararı yoktur. İşlem sonrası iğne giriş deliklerinde hassasiyet, kızarıklık, dolgu bölgesinde ödem ve morarmaya rastlanabilir. Bu durumlar 10 gün içerisinde kaybolur.

Hamileler ve kanama hastalığı olanlar, kanser hastaları eksozomal uygulamalar yaptıramaz. Bağ doku hastalığı olanlar doktor ile görüşmeli uygunluk açısından değerlendirilmelidir.

İşlem öncesinde hastanın 1 hafta ağrı kesici ve kan sulandırıcı almamış olmasını isteriz. Bu ilaçları almış olmak işleme engel değildir. İşlem sonrası 2 gün güneş koruyucumuzu etkin şekilde kullanmayı ve güneşle direk temastan kaçınmayı öneriyoruz.

INSTAGRAM TAKİP EDİN

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

BİZ ARAYALIM

Bilgileri doldurun, biz sizi arayalım.