Sivilce Ergenliğe Özgü Bir Durum Değil, Bir Hastalıktır.

Sivilce Ergenliğe Özgü Bir Durum Değil, Bir Hastalıktır.

Sivilce, yoğunlukla gençlerde ve ergenlerde görüldüğünden dolayı toplumda bir kesim, dokunulmaması ya da üzerinde durulmaması gereken bir durum olarak değerlendirmektedir. Ancak bu lezyonlar, gözeneklerinizin tıkanması hatta enfekte olması ile seyreden bir hastalık durumudur. Eğer tedavi edilmezse ne kadar süreceğini ön göremediğimiz gibi, sonrasında deriden kabarık, deriden çökük, kırmızı ya da kahverengi renkli lekeler kalma sıklığı da oldukça yüksektir. Bazen o kadar şiddetli olur ki, yüzünde kist olmayan bir alan göremediğimiz hastalarımız olur. Bazen küçücük kızarık noktaları olan hastalarda, sivilceler geçtikten sonra kahverengi lekeler kalır. Bazen de ergenliğini pırıl pırıl bir ciltle geçirmiş olan erişkin bireyler yeni çıkan sivilce şikayeti ile bize başvururlar. Burada anlamamız gereken asıl konu şudur ki, sivilce tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sivilceler kıl köklerimizde, gözeneklerimizde deri artığı, keratin ve yağ salgısı birikmesi ve bu ağzın açıklığının tıkanması ile başlayan bir süreçtir. Eğer ağız hava ile temas ederse bunlar siyah noktalar, deri ile kapalıysa beyaz noktalar olarak kendilerini gösterirler. Bu tıkanma sonrası bölgeye bağışıklık sistemi hücreleri göç eder ve burada bir yangı başlar. Bu da cildimizde kızarıklık olarak görülür. Eğer sürece cildimizin sürekli bakterisi P.acnes de katılırsa, işte o zaman püstül adını verdiğimiz küçük apseler oluşmaya başlar. Birden fazla kıl kökü yangı sırasında yırtılabilir, birleşebilir, akıntılı apseler ve nodüller, kistler oluşabilir.

Oluşum mekanizmasında anlattıklarıma bakarsanız oluşumun tek bir nedeni olmadığı gibi, tek bir çözümü olması imkansız. Beklemek ise hiçbir fayda vermeyecektir. Bizler kliniklerimizde cilt tipinize bakarak, ihtiyaçlarınızı belirleyerek kişiye özgü bir tedavi planı çizip hastalarımızı kontrol altında tutarız. Düzenli aralıklarla görür, gerek sürülecek etken maddeler, gerek, ağızdan alınan ilaçlar ve gerekse cihazlarla müdahale ederek, sivilce ve komedonların sayı ve büyüklüklerini azaltmayı, sivilcelerin iz bırakmadan geçmesini hedefleriz. Bazı hastaların şiddet durumu, iz kalmamasına olanak tanımaz. Bu durumlarda da akne skar tedavilerine, deri kalitesine, hyalüronik asit ve kollajen miktarının arttırılmasına yönelik uygulamalara başvururuz. Hasta doktor uyumu yakaladığımız vakalarımız yüz güldürücü sonuçlarla bizleri de çok mutlu eder.

 

Link: https://www.iha.com.tr/haber-sivilce-ergenlige-ozgu-bir-durum-degil-bir-hastaliktir-1169863

 

INSTAGRAM TAKİP EDİN

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

BİZ ARAYALIM

Bilgileri doldurun, biz sizi arayalım.